Nagyon rideg, nagyon nyomasztó, és ami a leginkább jellemző rá: piszkosul minimalista. Ilyen egy vérbeli brit kémfilm, ahol nem kellenek a lélegzetelállító akciók, sem az extra kütyük, de még egy szimpla autós üldözés is felesleges, ergo Bourne, Hunt és Bond bekaphatja.
A Tinker Tailor Soldier Spy a maga visszafogott stílusával, komótos történet mesélével azonban még így is gondoskodik arról, hogy lekösse az embert, ha az képes felvenni a kissé keszekuszának tűnő fonalat és nem elhagyni azt. Mert itt bizony erősen rá kell koncentrálni a képsorokra, sőt, még annál is erősebben, és ha még így sem a lett a legtisztább a kép a történet végére, nyugi, nem ciki, ez egy ilyen film.
Az alapsztori annyiból áll, hogy a Gary Oldman által alakított egykori kémet, George Smiley-t (kissé vicces egy név annak tükrében, hogy Oldman kb. egyetlen egyszer sem mosolyog a filmben) visszacsábítják az angol hírszerzéshez. A legfelsőbb körökbe ugyanis állítólag egy kettős ügynök fészkelte be magát, vagy ahogy ők mondják: férges alma van köztük. Smiley beleveti magát a tégla kilétének felderítésébe. Ha ennyit tudsz a történetről, az már bőven elég.
Még ha nem is vágod magad hanyatt ettől a pár soros sztoritól, gondolom könnyen kitalálható, hogy direkt nem írtam róla többet, hiszen a TTSP tarsolyában akad néhány meglepetés, amikről jobb nem tudni. Ezt saját tapasztalatból mondom, mert szinte nulla tudással ültem le a film elé, és így még nagyobb élményt nyújtott.
A már fentebb említett keszekuszaság, a sokszori átláthatatlanság, megspékelve a vontatott cselekményvezetéssel nem írható feltétlenül a film javára. Ezen felül a képi világ jócskán bővelkedik a szürke, illetve barna színekben, így az sem kizárt, hogy mindezek végtermékeként sokan jó nagy ásításokkal díjazzák a látottakat. Pedig a minimalista, már-már sötét víziók mögött egy nagyon ügyes kémsztori lelhető fel. Nem olvastam magát a regényt - de még a minisorozatot sem láttam - így aztán nem tudom, mit sikerült kihozni belőle és mit nem. Azt tudom csupán, hogy engem finoman szippantott be a nyers minimalizmusa, és valószínűleg egy majdani újranézés lesz csak az, amikor én is mindent teljesen tisztán látok majd, igaz, az sem mostanában lesz. Egy sok esetben ködös, de mindenképp kiforrt és korrekt anyag ez kizárólag olyanoknak, akik egy Mission Impossible után valami ezerszer komolyabb kémes cuccra vágynak. Mondjuk arra, hogy a kémek mit is csinálnak valójában.
Akinek pedig ezeket a színészeket sikerült egy kalap alá összehoznia, az igazán büszke lehet magára. Nem csak Gary Oldman zseniális játékát követhetjük nyomon, de Colin Firth, John Hurt, Toby Jones, Benedict Cumberbatch, vagy épp napjaink egyik legjobb fiatal, feltörekvő színésze, Tom Hardy is látható. Ő Oldman mellett a másik nagy alakításért felelős. Mark Strong-t külön a végére hagytam, ritka pillanat, amikor nem a negatív oldalon kötött ki, és milyen jól áll neki ez is. A budapesti jelenetben felbukkanó hazai színészek láttán pedig akaratlanul is megdobban kicsit a magyar filmrajongó szíve, hiszen Kálloy Molnár Péter, Csuja Imre és Mucsi Zoltán is feltűnik pár percre.
Ehhez az időjáráshoz teljes mértékig passzol a film hangulata, ha eddig nem láttátok, használjátok ki mielőbb az alkalmat. A végösszeg 7/10, de eleinte még a 8 is megfordult a fejemben, amit aztán elvetettem végül.
0 Comments:
Megjegyzés küldése
Mielőtt írnál, olvasd el
- Más fiókból is be tudsz jelentkezni, hogy hozzászólást írj, de ha erre nincs lehetőséged, kérlek, akkor se írj névtelenül. A legördülő listában a Név/URL-re kattintva tudsz nevet adni magadnak.
- A megjegyzésben van lehetőség html kódok használatára.
Köszönet